U nizu dragocenih lekcija i pouka koje, ako smo dovoljno pažljivi da ih primetimo, možemo da naučimo od vaskolikog životinjskog carstva, krije se i ona da timski rad donosi uspeh i sklad i o njoj nam upravo na najšarmantniji mogući način govori predivno ilustrovana, tvrdokoričena knjiga velikog formata „
Svi za jednog, jedan za sve!“, oveseljena ljupkim ilustracijama
Frančeska Fače.
Mada ljudi obično žive u uverenju da se životinje međusobno tamane i vode borbu jedna protiv druge oko staništa i hrane, postoji bezbroj primera veličanstvene, često i vrlo zabavne, solidarnosti među pripadnicima faune koji se katkad međusobno potpomažu u šumskom morskom, gorskom i pustinjskom zajedništvu. Pomoć i podrška dobro dođu svima, pa čak i životinjama!
Čupave šimpanze tako vole jedna drugu da doteruju kao pravi kicoši, to jest da se bište – čiste iz dlake buve i ostale parazite, pa ih u slast smažu umesto kafice, usput se lepo družeći. Daleko od vrele džungle, pingvini imaju sasvim drugi problem – malko im na Južnom polu previše pirkaju ʼladni vetrovi. Ali oni to reše timski i pingvinski tako što se zbiju i tako lepo ugreju da u sredini ume da bude i 30 stepeni, dok je vanka i minus pedeset! Opet nazad u vrele predele gde nas čekaju slatki mali merkati: oni možda jesu manji i lakši od mačke, ali su vešto organizovani te tako imaju lovce koji odlaze po čalabrčak i stražare koji ih upozoravaju na opasnost! Jesu slatki, ali su i vojnički disciplinovani.
A kad smo već kod sistema uzbunjivanja, jedan zajednički imaju i zebre i nojevi: oni se često u savanama drže zajedno jer zebre imaju bolji njuh, ali ako im on omane, tu su nojevi s boljim vidom da uoče opasnost i dignu uzbunu, pa onda zajedno u oblaku štrafti i perja šmugnu pre nego što ih vazda gladni lavovi ne stignu i pojedu, daleko bilo!
Da i među onim najsitnijima može biti velike saradnje dokaz su naši vredni mravi koji sitne biljne vaši koriste kao svoja stada: oni njih brane od većih neprijatelja, a zauzvrat od vaši dobijaju slasne zelene biljne sukove za ručkanje! Znaju mravi šta je zdravo, vole i oni zeleni smućko! Kod nekih ptica poput, recimo, pčelarica, timski rad podrazumeva čak i samopožrtvovanje, pa tako deo njih u jatu odustaje od reprodukcije kad imaju manjka hrane i umesto toga pomažu drugima da podignu svoje mladunce poput pravih pernatih dadilja!
Da saveza ima i pod vodom, dokaz su ribe-klovnovi koje čiste morske sase od parazita, a one ih zauzvrat štite svojim otrovnim pipcima od grabljivica i drugih morskih siledžija. A krabe su otišle još i dalje, pa nose otrovne anemone u svojim kleštima i tako se brane od nevaspitanih nasrtljivaca kad izađu malo u provod! Po ugledu na Snupija, govore tiho i nose anemone sa sobom!
Na samoj sredini knjige čeka nas neočekivano iznenađenjce: četvorostruka duplerica – međusobno spojena i presavijena četiri lista koja kada se rašire daju jednu ogromnu traku na kojoj nas čekaju vredne pčelice koje su verovatno najbolji primer super organizovanog timskog rada u prirodi! Njihova matica živi kao kraljica i ima, ne samo radilice, trutove ljubavnike i stražare, već i dadilje da joj čuvaju silnu decu da se ona ne deranžira! Gospodski život kao i kod ajkula beloperki koje, recimo, imaju prugaste ribe za lične zubare. A tek šišmiši! Te male krvopije imaju čak i ličnu dostavu hrane, a kakvu tačno, moraćete da zavirite u ovu veličanstveno zabavnu knjigu da biste saznali sami.
Ovo je knjiga koju ćete ljubomorno čuvati za buduća pokolenja!
Autor: Miroslav Bašić Palković